ARA
    Biz Kimiz   Hizmetlerimiz   Egitimler   Etkinlikler   Blog   Sizden Gelenler   Basın   Referanslar   İletişim
 
 

Sevgili GENÇ,

İZ KOÇLUK, senin değerlerine ve hayata bakış açına uygun anlamlı ve net hedefler belirlemene ve bu hedeflere doğru etkin adımlar atarak gelişmene, kişisel nitelik ve yeteneklerini belirginleştirmene destek olur.

SENİ yönlendirmek yerine doğru sorularla kendi cevaplarını bulmanı ve doğru kaynaklara yönelmeni sağlar.

Motivasyon ve yaratıcılığını artırmayı destekler.

Senin için SENİ dinler, olayların dışında durur ancak içeri bakar. doğru ve güçlü sorular sorarak SENİN cevaplarını bulmana destek olur.

Ve bütün bunları SEN başarırsın!

Değerli Veli ve Öğretmen,

Gençlerin kendisini tanımasını, ilgi ve yeteneklerini keşfetmesini, kendine uygun mesleği seçmesini sağlamak, kaygı ve korkularına duyarlı, değer veren, dinleyen, anlayan bir koç ile çalışması, kendi kararlarını alırken yaşadıkları karmaşayı azaltacaktır. Unutmayalım ki Gençlerimiz Geleceğimizdir!

İZ KOÇLUK, özellikle 13 - 21 yaş arası gençler, anne-babaları ve öğretmenleri ile çalışır. Çünkü, GENÇ arkadaşların performanslarını artırmak, anne-babalarına ve öğretmenlerine koçluk becerileri kazandırmak amacındadır.
 


İZKOÇLUK;

 

Hayallerinizi : Hedeflere
Hedeflerinizi : Projelere
Projelerinizi : Planlara
Planlarınızı : Programlara
Programlarınızı : Uygulamalara dönüştürür


 
Neden 13-21 yaş?

Ergenlik dönemi büyüme, olgunlaşma kararlar alma, seçimler yapma dönemidir. Okul, arkadaş, meslek, nasıl bir insan olacağına karar verme, değerler geliştirme, sosyal çevreyi belirleme ve bu çevreye uyum sağlama, kendini kabul ettirme hep bu dönemde gerçekleşir. Hayatımızın önemli dönemlerinden biri 13-21 yaş dönemidir.

Bu dönemi verimli ve başarılı geçirmek, geleceği anlamlı şekillendirmek için koçluk yaklaşımı GENÇ Arkadaşların, çevrelerinde yer alan sosyal kimliklerin iletişim, algı ve davranışlarında farklı bakış açıları geliştirmesine destek olur.

KOÇLUK; yönlendirme yaklaşımı olmadan her bireyin kendisi hakkındaki farkındalığını arttırarak, 13-21 yaş aralığında gelecek için verdiğin tüm kararlarda SENİN yanında yer almak üzerine geliştirilmiştir.

13 yaş çocukluk döneminin son noktasıdır. Gençlik dönemine geçiş başlamıştır. Gençler somut düşünceden soyut düşünceye geçerler. Problem çözerken mantıksal yolları kullanır, alternatifleri de göz önünde bulundururlar. Sorumluluk almak isterler, ama kararlarını alırken de bağımsız olmaya çalışırlar. Karar vermek ve uygulamak koçlukta da önemli olduğu için özellikle 13 yaşından itibaren gençlerle, koçluk araçlarını kullanarak çalışmak bireysel olarak mümkündür.

Ergenlik dönemi, gençlerin bedensel gelişim, duygusal, sosyal ve zihinsel olgunluklarının temelini oluşturmaktadır. Bir başka deyişle, ergenlik, biyolojik değişmeyle başlar ve bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişmeyle son bulur ki bu da genellikle 21 yaşa denk gelir. Bireysel farklılıklar nedeniyle bu yaş sınırı bazen daha üst yaşlara kadar çıkmaktadır.

21 yaş ergenliğin bittiği yetişkinliğin başladığı bir dönemdir. Bu dönemden sonra ise artık eğitim koçluğu yaklaşımları değil, yeni bir başlangıç olarak iş yaşamında kariyer koçluğu yaklaşımları uygulanmaktadır. Bu çalışmaların vazgeçilmez dayanağı ise, bireysel farklılıkların göz önünde bulundurulmasıdır.

 
 
 
 
 
Ad Soyad
E-posta adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
GÖNDER