ARA
    Biz Kimiz   Hizmetlerimiz   Egitimler   Etkinlikler   Blog   Sizden Gelenler   Basın   Referanslar   İletişim

DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) koçluğu

DEHB’li gençlere yönelik koçluk hareketinin kurucusu, DEHB Koçluğunun Geliştirilmesi Enstitüsü kurucularından ve The Edge Foundation koçluk eğitimi yöneticisi, yaklaşık 35 yıldır DEHB'li gençlerle çalışan, pek çok meslektaşı tarafından DEHB’li gençlere yönelik koçluk konusunda en önemli uzman sayılan, DEHB’li gençlere yönelik koçluk eğitimi veren ilk kuruluş olan JST Coaching'in başkanı, Empowering Youth With ADHD adını taşıyan ilk kitabı ile son derece dikkat çekici tepkiler alan Jodi Sleeper-Triplett DEHB koçluğu hakkında bilgi verdi.


DEHB koçluk eğitimleri


DEHB koçluk eğitimlerinizde neyi amaçlıyorsunuz?


İlk olarak, DEHB'nin temel özelliklerini, yürütücü işlevlerini (yönetim işlevlerini) ve bunların her ikisinin de DEHB'li öğrenciler için ne gibi zorluklar oluşturduğunu

İkincisi de DEHB'li öğrenciler için yaşam koçluğu becerileri ve bu becerilerin uygulanmasındaki özel metotları öğretmeyi amaçlıyoruz.


Temel koçluk becerilerini, DEHB'li gençlerde başarıyı artıracak şekilde uyarlıyoruz.

Eğitimde öğrenilen bilgilerin uygulanma zorluğu oluyor mu? Ya da hangi faktörler uygulamayı zorlaştırıyor?

Eğitimde öğrenilenlerin uygulanması kesinlikle zor değil. Herkese tartışma ve uygulama için yeterince zaman veriyoruz. Böylelikle katılımcılar çok iyi hazırlanmış bir şekilde eğitimi tamamlayabiliyor.

Ancak uygulamadaki zorluk konusunda bir faktör seçecek olursam bunun DEHB ve yönetim işlevinin (yürütücü işlevlerin) aileler tarafından yeterince anlaşılamaması olduğunu söyleyebilirim. Ailelerin de bu konuda eğitilmesi ve bilgi sahibi olması gerekiyor.

Eğitiminize katılanlar en çok hangi alanda eğitimden fayda gördüklerini belirtiyorlar?

Katılımcılar özellikle eğitimin uygulama kısmından çok yararlanıyorlar. Çünkü uygulama kısmında hem başkalarına koçluk yapma hem de kendilerine koçluk yapılması tecrübesini yaşayabiliyorlar. Bu hem eğlenceli hem de oldukça aydınlatıcı.

Eğitimlerinize profesyoneller de aileler de katılıyor. Aynı eğitimden hepsi aynı şekilde faydalanabiliyor mu?

Kesinlikle evet!


Profesyoneller eğitimde kazanmış oldukları becerilerin gerek DEHB'li gençlere gerekse de ailelerine yardımcı olmaları konusunda son derece yararlı olduğunu belirtiyorlar.

Aileler de hem DEHB hem de yönetim işlevlerinin (yürütücü işlevlerin) çocukları üzerinde ne tür bir etki yarattığı, ayrıca çocuklarına daha çok yardımcı olabilmek için ne gibi stratejilerin uygulanması gerektiği, nasıl bir dil kullanmaları gerektiği konusunda bilgileniyorlar.


Eğitimlerinizde hangi yaş gruplarına yönelik oluyor?

Gençlere odaklı ve çocuklara odaklı olmak üzere iki farklı eğitim programımız var. Tabi çocuklara odaklı eğitim programına ailelerin katılımı daha fazla oluyor.

DEHB'li bireylerle birlikte çalışan ya da yaşayan profesyonellerin ve ailelerin işi hangi noktada/ hangi dönemde daha zor? Kolaylaştırmak için ne yapmak gerekiyor? Bu kişilere hangi tavsiyeleri verirsiniz?

DEHB'li bireylerle çalışan profesyonellerin ya da DEHB'li çocukları olan ailelerin psikiyatrist ve terapistlere danışmalarını öneririm. Koçluk şüphesiz ki çok önemli fakat çok ciddi problemlerde ve bu problemlerin yaşama negatif etkisi olan durumlarda yeterli değil.


DEHB koçluğu İstanbul eğitimi


İstanbul'daki eğitiminiz 1-2-3-4 Ekim 2013 tarihlerinde ve toplam 4 gün olarak gerçekleşecek. En kısa eğitim süreniz 4 gün mü?

ABD'de 3 günlük yoğun eğitim ve bunu takip eden telekonferans pratik eğitim programlarımız var. İstanbul'da ise hepsini bir araya getirdiğimiz bir eğitim programı gerçekleştiriyoruz.

Eğitim sonrasında gerek profesyonellerin gerekse ailelerin yayın takip etme vb. ekstra olarak yapabilecekleri neler var?

Benim çalışmalarımı ve DEHB ile ilgili özellikle ABD ve Birleşik Krallık'taki tamamlanmış çalışmaları takip etmelerini öneririm. Aileler ve DEHB'li yetişkinler için ABD'de www.chadd.org yayınlarını takip etmelerini öneriyoruz.

Türkiye'de DEHB koçluğu konusunda yapılanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İz Koçluk/ Elgiz Henden tarafından gerçekleştirilen gelişmelerden çok büyük mutluluk duyuyorum. Elgiz Hanım gerek okullardaki gerekse  üniversitelerdeki öğretmenlere ulaşarak onların da DEHB koçluğu alanında eğitilmesi konusunda çalışıyor. Türkiye'de de DEHB koçlarının, özellikle de öğrencilerle çalışanların, sayısının artması çok önemli çünkü buna oldukça ihtiyaç var.

 

Haber kaynak

 
 
 
 
 
Ad Soyad
E-posta adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
GÖNDER